Własnoręczne zaproszenia. Krok drugi: wybierz technikę!
Witaj w mojej serii dotyczącej samodzielnego tworzenia zaproszeń ślubnych. Jeżeli zastanawiasz się, o co to całe zamieszanie, zapraszam Cię do przeczytania tego posta. Podjęłam się własnoręcznego przygotowania rzeczy na własne wesele, a na blogu dzielę się efektami swojej pracy i opisuję proces decyzyjny jej towarzyszący. A może raczej odwrotnie… W każdym razie masz szansę, jeżeli tylko chcesz, wyruszyć ze mną w podróż przygotowania idealnego wesela. Liczę na to, że i Ciebie zainspiruję! Dzisiaj trochę na temat metody, jaką jest scrapbooking.
Drugim krokiem w całym procesie jest wybór odpowiedniej techniki, której użyjemy do przygotowania zaproszeń ślubnych. Chociaż przyznam się bez bicia, że ja sama mam z tym ogromny problem i wszystko mi się tak bardzo podoba, że nie jestem w stanie od razu zdecydować się na jedną opcję. Dlatego przygotowałam zestawienie różnych sposobów licząc na to, że dokładniejszy research pomoże mi wybrać najlepszą metodę do moich własnych zaproszeń!
Co to jest scrapbooking i jak się ma do zaproszeń ślubnych
Już od dłuższego czasu jestem zafascynowana scrapbookingiem. Najprościej rzecz ujmując, jest to sposób tworzenia kartek (lub albumów na zdjęcia i innych tego typu rzeczy, jak np. zaproszenia) poprzez połączenie różnych elementów. Czyli takie rozmieszczenie na kartce kartoników, stempli, naklejek, guzików itp., by wyglądało to efektownie i estetycznie. W teorii wydaje się to bardzo proste, ale niektóre prace potrafią naprawdę zwalić z nóg!
A co to ma wspólnego z zaproszeniami ślubnymi? Moim zdaniem bardzo dużo. Osobiście bardzo nie lubię zaproszeń, które ograniczają się do nadrukowanych kwiatów i imion Państwa Młodych na froncie. Za to te ręcznie robione, wykonane metodą scrapbookingu, są przepiękne! Jak to się mówi – „mają duszę”. I takie właśnie mają być nasze zaproszenia – proste i delikatne, ale z duszą.
Różne techniki
Jak w każdej dziedzinie sztuki (a moim zdaniem takie ręcznie robione rzeczy można już nazwać sztuką), do stworzenia arcydzieła wiodą nas różne sposoby i techniki. Internet pełen jest niesamowicie inspirujących ludzi, którzy już od wielu lat zajmują się tego rodzaju pracami i wypracowują swoje własne metody. I to oni, jako eksperci, najlepiej wszystko tłumaczą.
Stemple
Pamiętasz, jak w dzieciństwie wycinaliśmy ziemniaki i przy ich pomocy, oczywiście z odrobiną farby, odciskaliśmy na papierze kolorowe wzory? Więc samej techniki chyba nie muszę tłumaczyć 🙂 Oczywiście nie proponuję wycinania serduszek z ziemniaka do ozdabiania zaproszeń – z pomocą przychodzą gotowe, najczęściej gumowe lub akrylowe, stemple. Taki stempel odciśnięty na papierze możemy także pokolorować, by dodatkowo podkreślić pewne jego elementy.
Jeżeli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje, możesz je znaleźć we wpisie ABC stemplowania.
Embossing
Embossing, czyli tłoczenie, polega na „wyciskaniu” w papierze lub innym materiale konkretnego wzoru. Może to być pojedynczy wzór, którego później użyjemy do naszego zaproszenia, lub też kartonik wytłoczony w całości – ten może posłużyć jako tło dla innych elementów.
Bardzo prosty, a zarazem ciekawy sposób znajdziesz w tym poście.
Embossing na gorąco
To tworzenie wypukłych elementów nie poprzez wyciskanie ich w papierze, ale przez zastosowanie specjalnego pudru. Przyklejony w odpowiedni sposób, a następnie podgrzany nagrzewnicą, pod wpływem ciepła topi się i tworzy wypukły element na naszej kartce. A do tego pięknie się błyszczy.
Bardzo ciekawie jest to opisane na blogu przyda-się.pl – o tu!
Quiling
Metoda przygotowywania ozdób składających się z odpowiednio skręconych pasków papieru. Specjalną igłą zakręca się paski w ruloniki, by móc je potem uformować w konkretny kształt. Tak przygotowane elementy układa się w konkretne kompozycje przedstawiające np. kwiaty czy liście. Wygląda to bardzo efektownie, głównie ze względu na swoje właściwości 3D.
Jeżeli ciekawi Cię, jak to wygląda w praktyce – ten post świetnie to opisuje!
Folia transferowa
Jest to nie tyle technika, ile sam produkt, który możemy rożnymi sposobami przykleić do naszego zaproszenia. Najczęściej jest stosowana do podkreślenia jakiegoś ważnego napisu – np. imion i nazwisk Państwa Młodych. Stosując folię możemy na odpowiednio przygotowane napisy przenieść trochę błysku i tym samym nadać naszym zaproszeniom trochę szyku.
Taki efekt najlepiej jest widoczny we wpisie bridalproject.pl, który możecie znaleźć tu!
A która metoda Tobie podoba się najbardziej?